Zdrowie

  • 28 marca 2024
  • wyświetleń: 152

Czym się objawia choroba afektywna-dwubiegunowa?

Materiał partnera:

W chorobie afektywnej-dwubiegunowej, w skrócie ChAD, występują naprzemiennie epizody depresji i manii lub hipomanii albo mieszane. Stąd jeszcze inna nazwa, teraz już raczej nieużywana - psychoza maniakalno-depresyjna. Jak wygląda życie osoby z tą chorobą i na czym polegają poszczególne epizody? W artykule odpowiemy na te pytania i przybliżymy istotę choroby.

choroba afektywna-dwubiegunowa


Co to jest ChAD?



Choroba afektywna-dwubiegunowa to zaburzenia nastroju, podczas których osoba doświadcza skrajnie różnych emocji z zakresu dwóch biegunów. Jednym z nich jest depresja, stan bardzo obniżonego nastroju, a drugim mania lub hipomania, czyli całkowite przeciwieństwo pierwszego.

Epizod depresyjny w chorobie afektywnej-dwubiegunowej



W trakcie choroby afektywnej-dwubiegunowej osoba może doświadczać pełnoobjawowych epizodów depresyjnych. W takim momencie chorym często towarzyszy obniżenie nastroju, brak zainteresowań, niemożność odczuwania szczęścia i zmęczenie. Charakterystyczna dla tego okresu jest również bezsenność, trudności z koncentracją, utrata albo nadmierny apetyt i brak motywacji do podjęcia jakichkolwiek działań, a nawet myśli samobójcze. Z tego względu jest to bardzo niebezpieczny etap. Podczas epizodu depresyjnego w ChAD mogą pojawić się również objawy psychotyczne, takie jak urojenia czy omamy.

Mania w ChAD



Epizod maniakalny jest odwrotnością depresji, jednak podczas gdy powagę obniżonego nastroju i zagrożenia z nim związane jest łatwiej zrozumieć, niebezpieczeństwo związane z manią bywa bagatelizowane. Co się może stać, jeżeli ktoś ma dobry humor? Jest to jednak bardzo mylne założenie i ogromne uproszczenie. Epizod ten jest równie groźny. Chory może mieć gonitwę myśli, małą potrzebę snu, zazwyczaj jest gadatliwy i pobudzony, a wzmożona kreatywność sprawia, że osoba zazwyczaj dużo tworzy. Jednak najbardziej niebezpiecznym objawem jest wprowadzanie przypadkowych pomysłów w życie. Pacjent w manii może robić rzeczy, których by się nie podjął w normalnej sytuacji. Fatalne w skutkach decyzje podjęte pod wpływem chwili są dosyć charakterystyczne dla tego okresu - wzięcie dużego kredytu, kontakty seksualne z nieznajomymi, czy zażywanie substancji psychoaktywnych.

Epizod hipomaniakalny i mieszany w ChAD



W chorobie afektywnej-dwubiegunowej wyróżniamy jeszcze dwa stany: hipomanię i epizod maniakalny. Hipomania jest w zasadzie nieco łagodniejszą formą manii. Objawy tych dwóch stanów są takie same, jednak w pierwszym z nich o mniejszym nasileniu. Natomiast epizod mieszany dotyczy sytuacji, w której objawy depresji i manii występują jednocześnie. Chory może na przykład doświadczać gonitwy myśli przy niezdolności do jakichkolwiek działań.

Leczenie choroby afektywnej-dwubiegunowej



Jeżeli zauważasz u siebie lub swoich bliskich objawy ChAD, niezwykle ważna jest szybka reakcja. Psychiatra może zastosować leczenie farmakologiczne, jeżeli stan pacjenta tego wymaga - stabilizatory nastroju pozwalają zmniejszyć intensywność objawów i częstość ich występowania. Natomiast dobry psychiatra lub psycholog Kraków stanowi dużą pomoc w radzeniu sobie z trudną sytuacją, jaką jest choroba. Psychoterapia pozwala spojrzeć na siebie z innej strony i zrozumieć własne odczucia.