tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Co, gdzie, kiedy?

 • 7 maja 2020
 • 8 maja 2020

Moc kulturalnych propozycji MCK w maju - wszystko online!

Za nami:

W mediach społecznościowych Miejskiego Centrum Kultury każdego dnia na tyszan będą czekały warsztaty, planszówki, survival, teatr, taniec, balet, spotkania z podróżnikami i wiele innych - wszystko w wersji on-line! Odbędą się też koncerty młodych tyskich kapel - na początek zespół Chłodno. Zobaczcie harmonogram i materiał z ostatnich surwiwalowych zajęć!

Loading...


W czwartek, 7 maja Klub zaprosił tyszan na spotkanie z podróżnikiem i instruktorem sztuki przetrwania, Krzysztofem Lewickim z Tandemowe Trip Love, który w materiale wideo przybliża pojęcie surwiwalu. Czym on tak naprawdę jest, kiedy w ciągu naszego życia spotykamy się z sytuacjami survivalowymi i jakie najważniejsze umiejętności są nam potrzebne do poradzenia sobie w każdej sytuacji? Dowiemy się również, jaki związek ma puszka z mielonką z pojęciem sztuki przetrwania? I jak instruktor poradził sobie z atakiem dzikiego, głodnego zwierza w trakcie zajęć. Na samym końcu materiału czeka Was zadanie do wykonania.

Oprócz tego w maju w Miejskim Centrum Kultury, Klubie Wilkowyje MCK i Klubie Urbanowice MCK nie zabraknie:
 • zajęć majsterkowicza,
 • spotkań z podróżnikiem oraz miniwywiadów o podróżach na koniec świata,
 • warsztatów rodzinnych,
 • zajęć plastycznych, rękodzieła i decoupage'u,
 • planszówek,
 • survivalu,
 • tańca i baletu,
 • zagadek Kina FreeLove,
 • prób Teatrów "Gęba" i "DoRo",
 • Spotkań Karolińskich,
 • Koncertów z cyklu "Dla Tych Zagrają",
 • Wywiadów z cyklu "Miasto Całkiem Kulturalne".


HarmonogramMCK


Na pierwszy plan wysuwają się propozycje muzyczne, bo tego tyszanie wydają się być spragnieni najbardziej, na początek wystąpi tyski zespół Chłodno. - Otwieramy przestrzeń MCK dla tyskich kapel, dając im możliwość udziału w projekcie Dla Tych zagrają w sieci. Oczywiście z zachowaniem wymogów sanitarnych. Przed nami cykl koncertów lokalnych artystów w okrojonym składzie, ale z mnóstwem pozytywnej energii i przede wszystkim dobrej muzyki - mówi Małgorzata Król, dyrektor MCK. - Planujemy także przybliżać tyszanom sylwetki lokalnych twórców i wszystkich związanych z kulturą. Będą to wywiady z cyklu Miasto Całkiem Kulturalne. Śledźcie nasze social media, Facebook i Instagram, a docelowo także kanał na YouTube, który rusza już niedługo - dodaje.

Kulturalnym smaczkiem dla tęskniących za dobrze znanym już Kinem FreeLove, czyli comiesięcznymi projekcjami filmowymi w sali lub ogrodzie MCKu są... emotikonkowe zagadki filmowe. - Nie możemy zaprosić Was na nasze pokazy, ale proponujemy zabawę, w której na podstawie popularnych "buziek" używanych w internecie należy odgadywać tytuły filmów czy seriali zgodnie z tematem danego tygodnia. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, a nawet sprawia, że przez kilka dobrych godzin nasi fani zastanawiają się, o jaki tytuł chodzi - śmieje się Piotr Kumor z MCKu, tłumacząc zasady łamigłówek.

Niedzielne wieczory spędzić można na wirtualnych Spotkaniach Karolińskich organizowanych przez MCK razem z Ośrodkiem Christoforos oraz parafią bł. Karoliny Kózkówny. W pierwszy majowy weekend mieliśmy okazję wysłuchać pereł muzyki polskiej w wykonaniu Marcina Sidora oraz Kamila Pawłowskiego, zaś najbliższa niedziela należeć będzie do Ireneusza Krosnego. Organizatorzy zapraszają do oglądania transmisji LIVE na You Tube TV Karolina o godzinie 18.15 i przypominają, że spotkanie z najsłynniejszym polskim mimem będzie możliwe tylko w trybie LIVE. Kolejne tygodnie przyniosą koncerty „W hołdzie Ojcu Ojczyzny” z okazji 100 rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II w wykonaniu Piotra i Katarzyny Pudełko Pudełko oraz Agnieszki Zimnej (17 maja) oraz "Jej portret" z okazji Dnia Matki w wykonaniu Klaudii Walencik i Dariusza Fijaka (24 maja). Ostatnia niedziela maja upłynie pod znakiem spektaklu dla dzieci „Tajemnica skarbu na kurzej nóżce” Teatru Trip.

Miniwywiady o podróżach na koniec świata" to rozmowy z podróżnikami i jednocześnie wycieczki w różne rejony świata, często połączone z pokazami slajdów. Dopełnieniem podróżniczych propozycji są comiesięczne „eSpotkania z Podróżnikiem w Klubie Wilkowyje MCK”, gdzie wzorem wcześniejszych, stacjonarnych, spotkań w Wilkowyjach w wybrany poniedziałek miesiąca spotkamy się z ciekawym gościem. Dotychczas o swoich wyprawach opowiedzieli Robert Gondek i tyszanin Zdzich Rabenda. Te unikatowe spotkania i prezentacje przygotowywane są specjalnie dla MCK i dostępne są na Facebooku MCK i Klubu Wilkowyje MCK tylko przez określony czas. Już wiemy, że w kolejną podróż - tym razem na wyciągnięcie ręki, bo po Jurze i zielonych okolicach Krakowa, zabiorą nas Kasia, Marek i Malwina. Start 18 maja o godzinie 19.00.

Przeciwności losu nie przeszkadzają także w organizacji corocznego konkursu plastycznego dla dzieci „Mama, Matusia, Mateńka" przygotowanego przez Klub Wilkowyje MCK. Jak opowiada koordynator konkursu, Maria Blachnicka-Bielecka, tematem tegorocznej edycji jest hasło „Moja Mama Czarodziejka", a dzieci zachęcane są do przygotowania pracy z okazji Dnia Matki. Skany (w formacie JPG 300 DPI) lub zdjęcia prac (bez retuszu) w formacie A4 należy wysyłać mailowo na adres klub@mck.tychy.pl (w tytule wiadomości MMM) w nieprzekraczalnym terminie do 21 maja.

Uczestnicy stacjonarnych zajęć w Klubach Urbanowice i Wilkowyje MCK także nie mogą narzekać na artystyczną nudę. Organizatorzy zachęcają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zdalnych zajęciach oraz skorzystania z przygotowanych instrukcji. Wśród propozycji Klubów, które teraz znalazły swoje wirtualne odzwierciedlenie znalazły się decoupage, rękodzieło dla dorosłych, zajęcia typu zrób to sam „Majsterkowicz" (Klub Urbanowice MCK), a także planszówki, warsztaty rodzinne, zabawy plastyczne, balet i taniec nowoczesny, a nawet... survival (Klub Wilkowyje MCK). W najbliższym czasie będziemy mogli także upiec własny chleb dzięki zajęciom z Piotrem Mojżyszkiem, który opowie historie związane z tymi pachnącymi wyrobami oraz zachęci do spróbowania swoich sił w kuchni.

Możemy też przyglądać się próbom zespołów teatralnych MCKu - „Gęba" i „DoRo" udostępniają fragmenty nagrań przygotowań do swoich premier, w tym zapowiadanego już wcześniej, a wstrzymanego ze względu na pandemię koronawirusa, „Małego Księcia".

E-propozycje Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i Klubów skierowane są do całych rodzin - dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów i dostępne są na fanpage'ach placówek (www.facebook.com/mcktychy oraz działające od lutego bieżącego roku www.facebook.com/KlubUrbanowiceMCK oraz www.facebook.com/KlubWilkowyjeMCK), Instagramie, a niedługo także kanale YouTube.

Więcej informacji o działaniach tyskich instytucji kultury można znaleźć na www.kultura.tychy.pl

ar / tychy.info, źródło: MCK

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.